Dla kogo przenośniki rolkowe napędzane

Ze względu na niski koszt inwestycji oraz późniejszej eksploatacji oraz dużą elastyczność podczas konfiguracji przenośniki rolkowe stanowią bardzo popularne rozwiązanie dla transportu bliskiego. Szczególnie przenośniki rolkowe napędzane stanowią bardzo popularne rozwiązanie, które można spotkać w wielu magazynach czy fabrykach.

Przenośniki rolkowe napędzane znakomicie sprawdzają się podczas transportu dużych, zwartych przedmiotów, nawet o znacznej masie. Nadają się także do przemieszczania palet oraz opakowań zbiorczych. Łatwo poddać je automatyzacji.

Przenośniki rolkowe napędzane – budowa

Przenośniki rolkowe napędzane stanowią przeciwieństwo przenośników grawitacyjnych i do swojej pracy potrzebują źródła siły, które wymusi ruch rolek. Przenośniki napędzane mogą być kołem łańcuchowym lub paskiem polikordowym. W zależności od zastosowanego rozwiązania napęd może być przenoszony równocześnie na wszystkie rolki, na wybrane rolki lub z rolki na rolkę.  Napędzane przenośniki rolkowe mogą mieć bardzo zróżnicowaną budowę, która zależy od tego co i gdzie transportują.

Można je wyposażyć w dodatkowe akcesoria, jak system centrujący i pozycjonujący ładunek albo system służący do jego kumulacji. Jak już wspomniano przenośniki mogą transportować palety, aby to umożliwić należy dostosować je do ich załadowywania i odbierania. Przenośniki rolkowe napędzane mogą transportować produkty na różne wysokości, dzięki rozwiązaniom mechanicznym, pneumatycznym oraz hydraulicznym. Dzięki zastosowaniu obrotnicy, można również zmieniać kierunek transportu.

Rodzaje rolek stosowanych w przenośnikach.

Napędzane przenośniki mogą być wyposażone w kilka rodzajów rolek. W systemach, gdzie czasami zdarza się konieczność zatrzymania części towaru w bezruchu stosuje się rolki cierne o wewnętrznym łożyskowaniu. Jeśli taka sytuacja nie ma miejsca to przenośniki rolkowe napędzane można wyposażyć w zwykłe rolki o łożyskowaniu wewnętrznym. Przy dużych obciążeniach i w niestandardowych warunkach pracy używa się rolek o zewnętrznym łożyskowaniu.

Komentowanie wy??czone.