Gdzie znaleźć nasiona rzepaku?

Należy do najpowszechniej uprawianych w Polsce, ale nie tylko, roślin. Posiada szereg zastosowań. Mowa oczywiście o rzepaku.

Kilka słów o rzepaku

Rzepak to roślina jednoroczna lub dwuletnia. Dostępna jest w dwóch odmianach. Można zakupić nasiona rzepaku jarego lub ozimego. Jest rośliną oleistą, która służy głównie do produkcji oleju jadalnego. Może pełnić również rolę rośliny pastewnej. Jako karma wykorzystywana jest śruta poekstrakcyjna po produkcji oleju.

W Polsce uprawia się przede wszystkim rzepak ozimy. Szacuje się, że jest to 90% upraw na terenie naszego kraju. Wbrew pozorom to nie Polska jest jednak liderem produkcji rzepaku w Europie. Na większą skalę rzepak uprawiany jest bowiem we Francji oraz Niemczech.

Nasiona rzepaku ozimego

Aby zapewnić sobie wysokie plonu, należy zaopatrzyć się w nasiona rzepaku wysokiej jakości. W przypadku rzepaku ozimego, który jest najczęściej uprawiany w naszym kraju, dostępne są nasiona rzepaku przynajmniej kilku, wysokiej klasy producentów.

Rzepak pochodzący od tych producentów charakteryzuje się wysokimi plonami, bardzo dużą odpornością na choroby powodowane przez grzyby, szkodniki oraz chwaty. Cechuje go również wysoka zimotrwałość.

Nasiona rzepaku jarego

Również nasiona rzepaku jarego cieszą się rosnącą popularnością w Polsce. Mimo że uprawia się go zdecydowanie mniej, to rolnicy patrzą na rzepak jary coraz przychylniejszym okiem. Wynika to z faktu, że cechuje go wyższa tolerancja na chwasty oraz grzyby, niż rzepak ozimy. Zmniejsza to koszty jego ochrony, zarówno związanej z herbicydami, jak i fungicydami.

Zastosowanie rzepaku

Niezależnie od tego, jakie nasiona rzepaku zdecydujemy się zakupić, możemy nasze plony przeznaczyć na różne cele. Najpopularniejszy to oczywiście produkcja oleju, margaryny oraz innych tłuszczy kuchennych. Rzepak może również służyć do produkcji ekologicznego paliwa, pokostu, opału do kotłów parowych, płyt pilśniowych czy produktów dla pszczelarstwa.

Jak wspomniano wcześniej,  nadaje się też na paszę dla zwierząt, m.in. dlatego, że jest bogatym źródłem białka.

Wysokiej jakości nasiona rzepaku znajdziesz w sklepie: https://nasionawronkowski.pl/rzepak/

Komentowanie wy??czone.