Profesjonalne przyciemnianie szyb – zalety

Przyciemniane szyby kojarzą się wielu starszym użytkownikom, pamiętającym jeszcze zeszłe tysiąclecie, z przepychem i luksusem, gdyż takimi samochodami jeździli ludzie o wysokim statusie społecznym. W dzisiejszym czasach, ten czynnik nie gra już tak istotnej roli jak wtedy, a właściciele samochodów częściej myślą o przyciemnianych szybach w aspektach zwiększenia prywatności i bezpieczeństwa. Wśród amatorów tuningu, najbardziej popularną metodą jest naklejanie folii na szybę, gdyż to rozwiązanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu i generuje mniejsze koszty niż metoda piecowa. By odpowiedzieć sobie na pytania jakie korzyści dają przyciemniane szyby i czy warto to robić na własną rękę, warto przyjrzeć się temu bliżej.

Przyciemnianie szyb a wynikające z tego korzyści

Nie ma wątpliwości, że przyciemniając szyby zyskuje się dużo benefitów, które znacząco wpłyną nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale również zmianę warunków prowadzenia. Do zalet z całą pewnością można zaliczyć:

  • Odbijanie promieni UV – w wyjątkowo upalne dni, nawet dobra klimatyzacja może nie poradzić sobie ze zbyt wysoką temperaturą, dlatego każdy sposób na jej zmniejszenie da trochę ulgi podczas długich i wyczerpujących tras. Ciemny kolor skutecznie odbija promienie słoneczne, a co za tym idzie, obniża temperaturę wewnątrz pojazdu i zwiększa komfort prowadzenia.
  • Większe poczucie prywatności – Ludzka ciekawość sprawia, że inni kierowcy zaglądają do środka naszego samochodu przez co nie można się oprzeć wrażeniu, że jest się obserwowanym i w pełni skoncentrować na jeździe. Dzięki przyciemnianym szybom ten problem zniknie, co da poczucie komfortu i dyskrecji.
  • Zwiększona odporność na włamania – Każdy kierowca powinien się liczyć z tym, że zostawiając samochód może stać się ofiarom kradzieży. W tym przypadku każde utrudnienie działania potencjalnemu złodziejowi gra na naszą korzyść. Folia na szyby samochodowe sprawia, że szkło jest trudniejsze do skruszenia, co daje nam więcej czasu na reakcję.
  • Zmniejszone ryzyko oślepienia światłem – Zdarza się, że jadący z naprzeciwka kierowca zapomni wyłączyć świateł drogowych, których refleksy mogą znacząco zdezorientować. Im większa prędkość jazdy, tym bardziej jest to niebezpieczne, ponieważ wiążę się to z chwilową utratą kontroli nad pojazdem. Ciemny kolor szyb zapobiega takim sytuacjom, co daje większą pewność podczas prowadzenia.

Samodzielne przyciemnianie szyb – czy warto?

Faktem jest, że przyciemniając szyby na własną rękę możemy zaoszczędzić dużo pieniędzy. Jednak należy pamiętać, że wymaga to sporych zdolności manualnych i pomimo najwyższych starań efekt może być niesatysfakcjonujący. Najwięcej trudności może przysporzyć wypukły kształt szyby, który może być problematyczny w dopasowaniu. Rozwiązaniem może być folia termokurczliwa, która dopasowuje się do powierzchni pod wpływem ciepła.

Kupując zestaw do samodzielnego przyciemniania szyb, powinno pamiętać się o podaniu producentowi procentowej wartości przepuszczanego przez folię światła. W przypadku zbyt dużego przyciemnienia, narusza się polskie prawo określone kodeksem drogowym w wyniku czego, można stracić dowód rejestracyjny i zostać ukarany mandatem.

Komentowanie wy??czone.